Co to jest CMS? Jakie są jego rodzaje oraz zalety?!
Z pewnością jeśli budowałeś kiedyś stronę internetową to zdążyło cię się słyszałeś określenie CMS. Po mimo, że jest ono obecnie dość powszechne to nie zawsze jest ono dla wszystkich jasne.
CMS to skrót od angielskich słów Content Management System co na język Polski tłumaczone jest jako system do zarządzania treścią. Z jego pomocą można łatwo i w miarę szybko wprowadzać zmiany na stronie internetowej.

Do czego służy CMS i jak działa?
Zwykła strona internetowa i ta oparta o CMS posiadają zarówno wiele cech wspólnych. Obie pełnią takie same role i tworzone są w tym samym celu. Jednak już na poziomie samej koncepcji pojawiają się między nimi istotne różnice.
Do najbardziej istotnych należą:
- strona z CMS posiada panel administracyjny (znajdują się w nim różne opcje jak np. edytor treści)
– zwykła go nie ma - niektóre CMS posiadają (przy podstawowych ustawieniach) niski próg wejścia (np. WordPress)
– zwykła – trzeba znać przynajmniej HTML i CSS - w CMS ustawienia jak i treści przechowywane są w bazie danych
– treści wpisywane są bezpośrednio w pliki źródłowe - możliwość zmiany szaty graficznej (template) bez przenoszenia treści (UWAGA: nową szatę dość często trzeba skonfigurować)
– zmiana szaty graficznej wiąże się z przebudową strony - strona z CMS może być obsługiwana przez osobę nie posiadającą wykształcenia informatycznego
- może on np. dodawać zdjęcia, pliki
- wstawiać nowe wpisy, artykuły
- edytować istniejące treści
Z kolei zwykła strona nie posiada panelu administracyjnego z edytorem treści. Wszelkie teksty i pliki musimy więc samodzielnie wprowadzać w kod strony. Wymaga to nie tylko wiedzy, ale również jest bardziej mozolnym procesem.
Co to jest CMS? Do czego on służy?
CMS jest aplikacją umożliwiającą budowę stron internetowych w dynamiczny sposób. Zadaniem, której jest ułatwienie zarządzania witryną.
To czym jest CMS dość dobrze opisuje poniższy obrazek:

CMS – dosłownie instaluje się na serwerze w celu korzystania z niego. Wszystkie jego ustawienia, preferencje jak i treści jakie chcemy by znajdowały się na stronie zapisywane są do bazy danych.
Administrator – to osoba, która zarządza stroną. Administrator ma zazwyczaj większe uprawnienia w CMS niż zwykły użytkownik. Posiada np. możliwość edycji menu, zmiany wyglądu strony czy dodawania nowych rozszerzeń.
Jakie opcje posiadają systemy do zarządzania treścią – CMS?
Jak już pisałam systemy CMS wyposażone są w panele administracyjne. To właśnie za jego pomocą administratorzy, recenzenci czy autorzy (w zależności jaki CMS posiadamy oraz rodzaj uprawnień) logują się do CMS.
W panelu tym znajduje się wiele opcji najczęściej jest to:
- dodaj edytuj wpis/artykuł
- komentarze
- media (pliki dodane do CMS np. obrazy)
- rozszerzenia (pluginy, moduły)
- wygląd (zmiana szablonu, skórki)
- menu
- ustawienia
- i wiele innych
Im wyższy poziom uprawnień tym więcej w panelu znajduje się opcji. Do panelu logujemy się z pomocą loginu i hasła. Dzięki czemu ograniczamy dostęp do „delikatnych” plików i treści.
Czy mogę samodzielnie postawić stronę na CMS?
I TAK i NIE. To zależy od CMS np. na WordPress można postawić samodzielnie stronę bez dużej wiedzy. Wykorzystując do tego gotowe rozwiązania (pluginy, moduły) dostępne w internecie.
Jednak bez odpowiedniej wiedzy nie wprowadzimy już zmian w wyglądzie strony. Praktycznie jesteśmy skazani na domyśle ustawienia, przewidziane przez autora. Aktualnie najpopularniejszym CMS na świecie jest WordPress. Na szczęście WordPress jest dość prosty w obsłudze i jeśli ktoś chce może łatwo go rozbudować z pomocą różnych dodatków.
Innym w miarę prostym w konfiguracji CMS jest Joomla.
Co jest potrzebne do zbudowania strony / bloga na CMS?
Do budowy strony internetowej opartej o CMS będziemy potrzebować:
- skryptu systemu CMS (np. WordPress, Joomla, Drupal i wiele innych),
- serwera, na którym zainstalujemy CMS (koszt od 70 zł < ),
- domeny będącej adresem www strony lub bloga,
- bazy danych,
- rozszerzeń do CMS i szaty graficznej (podstawowa wersja rzadko wystarcza),
- przynajmniej podstawowej wiedzy na temat działania wybranego CMS.
Jakie są rodzaje, typy systemów CMS
Systemy CMS można podzielić na dwie podstawowe grupy czyli Open Source, Autorskie i Hostowane.
Open Source – w tej kategorii znajdują się darmowe systemy CMS. Ten typ CMS budowany jest przez społeczności informatyczne gromadzące się wokół danego projektu. Systemy te są w podstawowej wersji są bezpłatne, można je również rozbudowywać poprzez instalowanie różnych dodatków (wtyczek, modułów), które jednak już nie koniecznie są darmowe. Do najpopularniejszych w Polsce zaliczają się WordPress, Joomla!, Drupal.
Autorski CMS – jest to oprogramowanie tworzone przez konkretną firmę (agencję). Systemy te w większości są proste w obsłudze często są jednak bardzo ograniczone (po względem dalszej rozbudowy o dodatkowe funkcje) i bywają nie dopracowane.
Systemy CMS hostowane – w tym przypadku wystarczy założyć konto na stronie usługodawcy. Użytkownik nie ma dostępu do kodu, oraz ma bardzo mocno ograniczony dostęp do rozszerzeń. W praktyce praca z tym CMS polega na wybraniu szablonu i uzupełnieniu go swoją własną treścią.
Jakie typy witryn głównie korzystają z CMS?
Aktualnie zdecydowanie większość stron internetowych działa w oparciu o system CMS. Praktycznie bez CMS nie jesteśmy w stanie zbudować witryn takich jak:
- sklep internetowy,
- portal internetowy (gazety, z ogłoszeniami),
- katalog,
- forum tematyczne,
- blog.
Jaki CMS wybrać?
To bardzo dobre pytanie! Jak już pisałam najpopularniejszym CMS jest WordPress. To właśnie na nim wiele osób jak i firm stawia nie tylko strony ale także blogi, sklepy.
O WordPress możecie sobie poczytać na mojej stronie wordpress.aurainweb.pl
Jeśli chodzi o sam wybór to czasem warto przetestować kilka systemów CMS. Pamiętać warto przy tym, że trzeba się nimi trochę pobawić by nauczyć się z nich korzystać.
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/System_zarz%C4%85dzania_tre%C5%9Bci%C4%85
https://sukcesstrony.pl/co-to-jest-cms
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.