Czcionka czy Font? Jaka jest między nimi różnica?
Nie wiem czy ktoś z was spotkał się kiedykolwiek z konfliktem pomiędzy zwolennikami określenia „Font” a „Czcionka„. Konflikty między zwolennikami jednego lub drugiego określenia bywają całkiem spore. I głównie rozchodzą się o to co jest czy i jak powinno się to nazywać.
Film
Poprawnie czy też nie? Kiedy coś jest fontem a kiedy czcionką?
W potocznym języku Polskim pomiędzy tymi wyrazami nie istnieje praktycznie żadna różnica. W systemach operacyjnych, programach np. Windows określenia stosowane są na przemiennie w zależności od wersji danego programu. Dokładniej w starszych wersjach tłumaczyło się angielskie określenie fonts na czcionkę. Obecnie w nowszych wersjach się od tego odchodzi (w ostatnich latach panuje trend zostawiania anglojęzycznych określeń – to ma nawet swoje plusy bo nie ma aż tak dużej różnicy w nazewnictwie). Podobnie jest w innych nowszych programach i aplikacjach.

Można jednak uznać, że zrobił się przez to trochę chaos. Nie każdy jest bowiem pewnie kiedy może spolszczyć dane określenie a kiedy nie powinien tego robić. Szczególnie jest to uciążliwe dla osób długo korzystających ze starszych wersji programów.
Co to jest czcionka?
Czcionka to metalowy prostopadłościan używany w drukarstwie. Jednym słowem to co znajduje się na obrazku poniżej:

Co to jest Font?
Według internetowej encyklopedii to zestaw znaków pisarskich dla danego urządzenia lub programu. Czyli tekst np. na naszej stronie pisany jest fontem a nie czcionką. Słowo pochodzi z języka angielskiego.
I tłumaczone jest na słowo „czcionka” w języku Polskim.
Co to jest Krój Pisma?
Jest to zestaw charakterystycznych znaków o jednolitych cechach takich jak: styl, rytm, proporcje, układzie, kształcie szeryfów.
Jeden z użytkowników słownika sjp.pl dodał również takie uwagi:
1. Czcionka – (dawniej) pojedynczy znak, służący do złożenia słowa. To element najczęściej metalowy, służący do druku (odbijania farby) na papierze.
2. Glif – cyfrowy odpowiednik czcionki.
3. Font – zbiór glifów, zapisanych w pliku komputerowym (*.otf, *.ttf, *.fon, etc.). Font, to odpowiednik dawnej kaszty, czyli szuflady z czcionkami.
4. Krój pisma – obraz kompletnego zestawu znaków pisma, zależności pomiędzy nimi, kształtu szeryfów, świateł, etc. To jest właśnie to, co 99,9% naszego niedouczonego społeczeństwa, nazywa fontem! Tak więc szyld na ścianie może mieć beznadziejny krój pisma, a nie żaden font!
Skąd wynikło zamieszanie
Dlaczego ludzie mylą font i czionikę?
Źródłem problemu jest dosłowne tłumaczenie z języka Angielskiego na Polski. Jak zapewne wiecie nie da się dosłownie tłumaczyć między oboma językami tak by tekst miał sens. Dlatego coraz częściej się od tego odchodzi. W większym lub mniejszym stopniu.
Co oznacza słowo Font?
Po Angielsku Font znaczy dokładnie to samo co nasza Czcionka. Dlatego kiedy wykonywano tłumaczenia wiele określeń w informatyce dokonano dosłownie. W tym też przetłumaczono słowo Font. Dopiero po pewnym czasie część osób doszło do zdania, że tak nie można i zaczęto wracać do Anglojęzycznych nazw.
Jakie określenie jest poprawne czcionka czy font ?
Myślę, że to kwestia tego w jakiej branży się pracuje. Jeśli pracujesz w sektorze IT, drukarskim, marketingowym lub pokrewnym lepiej jest używać określenia Font. W każdym innym przypadku raczej wybór należy do indywidualnych preferencji.
Czy Font to polskie słowo?
Obecnie już tak. Zostało ono zaadaptowane z języka angielskiego. Podobnie jak wiele innych określeń stosowanych w IT i marketingu. Oznacza ono krój pisma w formie elektronicznej.
Czym jest czcionka?
Czcionka to metalowy prostopadłościan, używany w druku. Na język angielski tłumaczy się to słowo jako font. Jeszcze do niedawno zastępowano więc tym słowem font w systemach komputerowych podczas tłumaczeń. Obecnie się od tego odchodzi.
źródła:
- https://sjp.pl/font
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Font
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3j_pisma
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Czcionka
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.