Tematem, który dzisiaj chciałam poruszyć jest kompresja plików. Z pewnością nie raz spotkaliście się już z skompresowanym plikiem jednak nie koniecznie zdawaliście sobie z tego sprawę. A tym bardziej z zalet jakie ona nam daje.
Spis treści
Czym jest kompresja plików?
Kompresję plików stosuje się głównie w celu zmniejszenia wagi pliku. Najczęściej przed wysłaniem e-mailem lub zarchiwizowaniem np. na naszym dysku. Bardzo często pliki te wcześniej zajmowały np. zbyt dużo miejsca na naszym dysku lub były zbyt ciężkie aby można je komuś przesłać. Poczta e-mail ma bowiem ograniczenia co do wagi (rozmiaru) przesyłanej zawartości.
Zacznijmy może od tego, że skompresowane pliki często nazywamy „archiwami”. Jest tak prawdopodobnie dla tego, że kompresji jednocześnie możemy poddawać więcej niż jeden plik. W efekcie w „paczce” możemy mieć zapakowane od jednego do kilkunastu plików czyli np. cały katalog z jego zawartością. Przydaje się to np. w sytuacji gdy mamy ze sobą powiązane pliki (np. zdjęcia z wakacji, ofertę handlową, katalogi produktów).
Jakie są zalety kompresji pliku?
Istnieje wiele przesłanek za tym by kompresować pliki. W śród nich warto wymienić chociaż by:
- plik poddany kompresji jest lżejszy od oryginału, można więc łatwiej wgrać np. na skrzynkę e-mail, serwer FTP,
- grupowanie powiązanych ze sobą plików,
- skompresowane pliki są łatwiejsze w pobieraniu np. na nasz komputer,
- z pomocą archiwum można łączyć ze sobą kilka plików
(np. jeśli mamy zdjęcia z wakacji czy pliki strony internetowej możemy trzymać je razem), - pliki w archiwum mogą być zabezpieczone hasłem
unikniemy w ten sposób dostępu osób niepożądanych, bo nawet jeśli ktoś zdobędzie plik to bez hasła go nie odczyta, - jeśli archiwum mimo wszystko jest za duże, można podzielić je na części.
Czasami jeżeli pliki są naprawdę ciężki (np. filmy, duża ilość zdjęć) poza zapakowaniem do archiwum warto wgrać je na zewnętrzny serwer (np. Dysk Google, Dropbox). A pocztą e-mail wysłać link do zasobu. Pamiętajcie, że skrzynki mają swoje ograniczenia. Nie tyko wysyłania czy odbierania ale także pojemności.
Jak możemy kompresować pliki?
Na początek warto jednak wspomnieć, że kompresować pliki możemy na różne sposoby.
- pakując je do archiwum np. ZIP, RAR
- przepuszczając plik przez aplikację, która użyje innego „oszczędnego algorytmu” do ponownego zapisania pliku.
O tej drugiej metodzie dziś nie będę za dużo pisać, chociaż z pewnością jest warta uwagi.
Na czym polega kompresja pliku?
W dużym skrócie kompresja polega zmniejszeniu objętościowym pliku. Dokonywane jest to z pomocą specjalnego algorytmu, który grupuje elementy pliku w taki sposób by jak najbardziej zmniejszyć jego objętość. Efektem takiej operacji jest tzw. „archiwum”. Do najczęściej spotykanych plików tego typu należy: ZIP, RAR. Pamiętajcie, że pliki zapakowane w ten sposób muszą być poddane dekompresji jeśli hemy z nich korzystać.
Bardzo często ten sam program co skompresował ma również opcję dekompresji. Więc nie trzeba instalować dużej ilości aplikacji. Warto zwrócić uwagę, że przed rozpakowaniem archiwum czasami można w niego wejść jak do zwykłego folderu. Jeśli tak zrobimy to część plików może wydawać się działać poprawnie (np. plik tekstowy ale film już nie zadziała). To tylko jednak złudzenie. Tak naprawdę jesteśmy tylko w podglądzie.
Jaki program wybrać?
Istnieje całkiem sporo programów z pomocą, których wypakujemy zawartość archiwum. Ja osobiście korzystam z 7-Zip. Jest to darmowy program umożliwiający tworzenie jak i rozpakowywanie archiwum. Program instaluje się tak jak każdy inny i trwa to zaledwie kilka minut.
W celu zapakowania lub rozpakowania pliku wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w konkretny plik. Następnie wybrać opcje 7-Zip. Rozwinie się ona w kolejne opcje tak jak na rysunku powyżej.
Standardowym formatem tej aplikacji jest Zip. Nie jest to jednak jedyna dostępna opcja. Po wybraniu „Dodaj do archiwum” otworzą się bowiem dodatkowe opcje aplikacji. Możemy z ich pomocą np.
- wybrać stopień kompresji,
- metodę kompresji,
- rozmiar słowa,
- rozmiar woluminu (dzieli archiwum na części jeśli jest za duże)
- oraz format archiwum.
Wśród dostępnych formatów mamy: 7z, bzip2, gzip, tar, wim, xz i zip. Z pomocą tego programu możemy również otwierać tego typu pliki.
Innym ciekawym programem jest – WinRAR. W przeciwieństwie jednak do poprzednika aplikacja ta posiada płatną licencję. Jego opcje są zbliżone do 7-zip jednak wydaje mi się, że tworzy nieco lepsze archiwa. Dodatkowo jego domyślnym formatem jest RAR.
Kolejnym ciekawym programem jest WinZip. Program podobnie jak poprzednik jest płatny.
Internetowe programy do kompresji plików
Pliki możemy także kompresować z pomocą aplikacji mieszczących się na różnych stronach internetowych np.
Podsumowanie
Jak widzicie kompresowanie plików jest dość łatwe. A przede wszystkim pomocne nie tylko w domu, ale także i w pracy. Rozwiązuje bowiem nie tylko problem przesyłania większej ilości plików, ale również tych cięższych.
Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu macie jakieś pytania i / lub uwagi zostawcie je w komentarzu.
źródła:
- https://7-zip.org.pl/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Program_do_kompresji_plik%C3%B3w
- https://lektorski.pl/blog/jak-skompresowac-plik/
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.