Przez lata wokół branży IT narodziło się wiele różnego typów teorii o tym jak wygląda ta praca.
Niektóre z tych teorii są jak najbardziej prawdziwe a inne już nie koniecznie. Powodem takiej sytuacji jest oczywiście brak wiedzy, która oczywiście jest dostępna. Jednak czasem trzeba wiedzieć gdzie szukać.
Skąd biorą się nieporozumienia
Źródłem problemu jest jak zwykle telewizja i film. W filmach i telewizji pokazywany obraz bardzo często jest upraszczany i podobny los spotkał IT. Czasami do tego stopnia, że pomija się specjalizacje lub myli się je ze sobą.
Mity o branży IT
Programista to męski zawód
Programistą może zostać każdy bez względu na płeć – wymagane są jedynie umiejętność logicznego myślenia i chęć do nauki. Z roku na rok ilość kobiet podejmujących pracę programisty wzrasta. Co ciekawe podobno mieszane zespoły programistyczne są dużo bardziej wydajne.
Członkowie mają bowiem inne podejście do projektu a tym samym mogą wykryć wcześniej potencjalne problemy.
Pomimo to kobiety nadal bywają dyskryminowane w tej branży. Obecnie jednak nie tyle w kwestii stanowisk ile samych zarobków.
Praca w IT tylko po studiach
IT to tak szeroka branża, że znajdzie się w niej miejsce dla osób o różnego typu wykształceniu. Muszą one co prawda przejść pewne szkolenia (niekiedy organizowane już przez pracodawcę) adekwatne do danego stanowiska. Przykładowo humaniści bardzo często pracują przy pozycjonowaniu stron internetowych. Przygotowują nowe teksty na strony internetowe, hasła reklamowe czy artykuły tematyczne.
Czasami można spotkać się nawet z sytuacją, że pracodawcy wolą osobę z małą techniczną wiedzą jedynie po kursie niż specjalistę. To jak długo taka osoba będzie pracować zależy potem od jej umiejętności, chęci nauki oraz środowiska gdzie trafiła.
Programiści to dobrzy matematycy
Dobra znajomość matematyki przy pracy np. programisty może być przydatna, ale nie jest wymagana. Najważniejsza jest umiejętność logicznego myślenia i rozumienia co się robi.
Matematyka głównie wykorzystywana jest przy złożonych projektach np. przy budowie gier komputerowych i grafiki 3D. Tutaj przydaje się także znajomość również Fizyki a o tym się mówi już rzadziej.
Programista to informatyk
Programista może być informatykiem, ale informatyk nie musi być programistą. Najprościej tłumacząc mogę porównać informatyka do lekarza. I tak idąc do laryngologa nie oczekujemy od niego by złożył nam złamaną nogę – bo tym zajmuje się chirurg. A idąc do programisty nie należy się spodziewać, że złoży nam nowy komputer ( spora część programistów może mieć na ten temat mniejsze pojęcie niż zlecający). A komputer złoży nam sprzętowiec (serwisant) czasami sieciowiec zwany czasem inżynierem (PS. obecnie to tytuł naukowy nie specjalizacja).
Strony internetowe buduje się bardzo szybko
To zależy co rozumiemy przez szybko. Często więcej czasu zajmuje ustalenie czego potrzebuje klient, oraz uzyskanie od niego materiałów (np. treści, zdjęć) niż samo wykonanie strony. Ostatecznie czas pracy zależy też od opcji jakie ma posiadać strona (np. galeria zdjęć, formularz kontaktowy z generatorem pdf, specjalistyczne kalkulatory) czy ilości podstron.
W dzisiejszych czasach z pomocą wielu płatnych (czasem darmowych) aplikacji można samodzielnie wykonać stronę internetową. Strony takie oparte są o szablony mają też wiele ograniczeń technicznych.
Fakty o branży IT
Czyli co jest prawdą o branży IT. Z pewnością mogłeś się już spotkać z sytuacją, że część z nich wydała się dla ciebie nieprawdziwa, jest to jednak często wynik braku wiedzy praktycznej.
Trzeba się ciągle uczyć
Tak drodzy Państwo, branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nie tylko gospodarki. Coś co w zeszłym roku było standardem dzisiaj może uchodzić za przestarzałe. Co chwile powstają nowe aplikacje wypierające poprzednie rozwiązania. Dlatego trzeba cały czas starać się być na bieżąco.
Cały czas się uczyć czegoś nowego. Oczywiście z dozą rozsądku – co za dużo to nie zdrowo.
Programiści to gadżeciarze
Programiści zazwyczaj lubią oglądać i testować róże rzeczy. Nieważne czy jest to telefon, nowy program bądź aplikacja. Zainteresowanie to w dużym stopniu związane jest to głównie z potrzebą ciągłego rozwoju i szukania nowych rozwiązań (ułatwiających im pracę). Informatyk nie może pozwolić sobie na stanie w miejscu.
Im więcej języków programowania znasz, tym łatwiej nauczyć Ci się kolejnego
Najtrudniej nauczyć się pierwszego języka programowania. Dalej jest już łatwiej, składnia większości języków programistycznych jest do siebie zbliżona. Trzeba jedynie nauczyć się dostrzegać zasady działania składni. Najlepiej jest to porównać do nauki języka obcego.
źródła
https://kariera.comarch.pl/blog/praca-w-it/fakty-i-mity-o-pracy-programisty/
http://www.wakeupandcode.pl/mity-o-branzy-it-w-ktore-wierzylam/
https://hicron.com/hilifestyle/6-mitow-o-pracy-w-it/
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.