UX (User Experience) co to jest i czym się zajmuje?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat sposób budowy witryn internetowych przeszedł prawdziwą rewolucję. Efektem tych działań było zastąpienie prostych często budowanych na tabelkach stron dużo bardziej zaawansowanym witryną. Otwarło to nam naprawdę duże pole możliwości ale jednocześnie pojawiło się zapotrzebowanie na zupełnie inny typ ich projektowania (a to dopiero czubek góry lodowej).
Chodzi tutaj o projektowanie stron by były nie tylko ciekawe ale także użyteczne. Bo po co nam bardzo rozbudowana strona skoro nikt nie umie z niej korzystać lub brakuje na niej potrzebnych funkcjonalności.
Czym jest UX designe?
Skrót UX (ang. user experience) tłumaczy się najprościej jako „doświadczenie użytkownika”. Brzmi to może trochę dziwnie, ale jest w praktyce okazuje się bardzo istotne. Prawidłowo wdrożony UX ma za zadnie wywołanie pozytywnych odczuć u osób ją odwiedzających.
W dużej mierze chodzi o to by strona nie była zbyt przytłaczającą np. poprzez:
- zastosowanie niewłaściwych kolorów na stronie,
- zbyt skomplikowane formularze,
- mało intuicyjne menu,
- nie prawidłowy podział kategoria, tagii,
- złe ułożenie elementów w witrynie,
- itp.
W praktyce staramy się jak najbardziej uczynić stronę intuicyjną jednocześnie zachowując jej indywidualizm.

Cele projektów UX
Podsumujmy w takim bądź razie cele wdrożenia UX na witrynach internetowych (przypominam witrynami takimi są też – sklepy internetowe, blogi, fora)
- Dopasowanie do potrzeb oraz oczekiwań użytkowników docelowych, do tego celu przydadzą się analizy zachowań oraz opinie,
- Ułatwienie korzystania i nawigacji w obrębie witryny (np. strony, sklepu),
- Zapewnienie łatwego i szybkiego dostępu do potrzebnych informacji,
- Zwiększenie zaangażowania użytkowników witryny, przydatne może okazać się tutaj odpowiednie umieszczenie elementów oraz kolorystyka,
- Optymalizacja szybkości ładowania i działania witryny,
- Wielokrotne testy, które umożliwią wykrycie i eliminację potencjalnych błędów,
- Zadbanie o estetykę witryny oraz wrażenia wizualne.
Na czym polega UX design w praktyce
By uzyskać powyższe cele UX designer (osoba zajmująca się UX) musi przeanalizować wiele różnych danych. Część z nich będzie uniwersalna, użytkownicy bowiem powielają swoje zachowania, ale nie tylko. Będą też:
- analizować rozwiązania zastosowane bezpośrednio na stronach konkurencji,
- muszą poznać też potrzeby klientów a następnie poddać je analizie, np. poprze
- wywiady i ankiety z różnymi użytkownikami,
- warto też wykonać takie badanie wśród pracowników firmy,
- poznania struktury produktu oferowanego przez klienta,
- rozwój treści
Ostateczne wyniki nie koniecznie będą zgodne z wizją jaką ma np. właściciel tworzonej strony. W tej pracy nie chodzi bowiem o początkowe zadowolenie zleceniodawcy, ale o przygotowanie dobrej witryny.
I co dalej?
Na podstawie przeprowadzonych danych tworzony jest prototyp strony internetowej. Prototyp zawierać powinien nie tylko lokalizację danych elementów, ale również ścieżki, którymi będzie poruszać się docelowy użytkownik na stronie. Czasami UX designer wykonuje również projekt graficzny. Oczywiście jego praca się na tym nie kończy – podczas tworzenia strony musi on prowadzić nadzór nad etapami pracy – bierze również czynny udział w testowaniu witryny.
UX a UI – różnice
UX bywa często mylone z UI (user interface). Mylenie ze sobą tych pojęć jest wynikiem ich pokrewieństwa (oraz faktu, że w firmach często jedna osoba pełni obie funkcje). W wielu mniejszych firmach nie można sobie pozwolić na 2 osobne stanowiska. W efekcie czego różnica łatwo się może rozmyć, zwłaszcza jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z osobami pełniącymi te role osobno.

Dlaczego UX jest ważny?
UX jest ważny ponieważ poprawia jakość witryny. Staje się ona bardziej czytelna, użytkownicy są bardziej zainteresowani z zapoznaniem się z jej treścią. Zastanów się ile razy sam uciekłeś z witryny bo coś ci na niej nie pasowało. Dodatkowo działania UX mają wpływ na to jak wyszukiwarki oceniają naszą witrynę. Robot Google potrafi sam sprawdzić:
- wielkość fontu (czcionki) na stronie,
- kontrast miedzy tekstem a tłem,
- ogólna kolorystyka witryny,
- szybkość wczytywania się strony,
- kolejność elementów pojawiających się na stronie,
- czy inne elementy uwzględnione w Web Core Vitals,
Obecnie wyszukiwarce zależy na wyświetleniu jak najlepszych wyników. Oznacza to, że nawet jeśli strona ma właściwą treść, ale przedstawioną w „mało atrakcyjny” sposób lub po prostu nieczytelny może zacząć tracić na popularności.
Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie nie tylko tego co umieszczamy na stronie, ale też jak!
źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/User_experience
- https://www.grupa-tense.pl/blog/ux-to-nie-ui-roznice-miedzy-user-interface-a-user-experience/
- https://blog.strefakursow.pl/czym-zajmuje-sie-ux-designer/
- https://mamopracuj.pl/kto-to-jest-ux-designer-co-robi-i-jak-nim-zostac
- https://grafmag.pl/artykuly/czym-wlasciwie-jest-ux-o-istocie-pojecia-user-experience
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.